Rovinatá Haná

Rovinatá Haná

Pokud vás turistika, ať už pěší nebo na kolech po kopcích neláká, a raději poznáváte krásy kulturní, historické a přírodní bez zbytečné námahy, zkuste se vydat na Hanou. Tvoří ji oblast táhnoucí se od měst Prostějov, Přerov a Kroměříž přes hlavní město tohoto kraje Olomouc až přibližně po Šumperk a Rýmařov, kde už ale najdete nějaký ten kopec, poněvadž tato oblast už patří do Nízkého Jeseníku.

Haná je úrodná oblast, kde najdete podél každé silnice pole. V létě hýří hodně žlutou barvou řepky, později pak voní obilím. Ze zajímavých míst, která byste mohli navštívit jmenujme například:

Litovelské Pomoraví

Oblast lesů, která obklopuje město Litovel je chráněná. Žije tu množství živočichů a rostlin, a díky množství ramen řeky Moravy je tato oblast zajímavým eko klimatem. I v případě, že nejste zrovna nadšeným cyklistou, projíždět Litovelské Pomoraví na kole je nenáročný a příjemný zážitek, zejména v parných dnech se tu příjemně zchladíte ve vlhkém prostředí lesů a v případě, že by ani to nepomohlo, můžete zajet na pískovnu Náklo, kde se dá na určitých částech koupat (některé jsou uzavřené stále probíhající těžbou písku) v nádherně čisté tyrkysové vodě – zapomeňte na zelené bažince a sinice. Tady je voda opravdu průzračně čistá.

Zoo Kopeček

U Olomouce můžete s dětmi zajít do rozsáhlé Zoo na Kopečku. Na rozdíl od některých jiných zoologických zahrad na v naší republice, která jsou vměstnaná na malém prostranství, olomoucká zoo se rozkládá na táhlém území zalesněného kopce, takže mezi výběhy jdete krásnou delší procházkou lesem. Kromě toho je v areálu také vysoká rozhledna, z které je za dobré viditelnosti nádherně vidět Olomouc i velká část Hané. Díky tomu, že je zoo na kopci, stojí výhled za to. Pro děti je tu připravena malá lanová dráha s občerstvením. Trasu si volíte zcela podle sebe, nejde se ale dokola, stezky jsou popropojovány na různých místech, takže záleží jen na Vás, kam půjdete nejdříve.

Zámek Náměšť na Hané

Jste-li milovníky upravených zámeckých zahrad a zámků obecně, určitě byste neměli vynechat ani zámek v Náměšti na Hané.

Olomouc

Olomouc je okresní i krajské město, které samo o sobě je historickým a kulturním centrem regionu. Procházka tímto městem vám zabere minimálně den. Dvě náměstí v centru, kdy na větším Horním náměstí najdete radnici s orlojem, v přilehlých uličkách budete procházet kolem kostelů, muzeí, historických budov fakult vysoké školy – Univerzity Palackého. Zajít můžete do letního kina v místním parku nebo se podívat na majestátní gotický dóm. Olomouc je také místem, kde probíhá slavná květinová výstava Flóra Olomouc ve  Smetanových sadech, kde můžete navštívit také botanickou zahradu. Budovou, která stojí za vidění je také Klášterní hradisko, které dnes slouží jako vojenská nemocnice.

Hrady a zámkyBouzov

V okolí města Uničova, které je také na poměrně malé město vybaveno množstvím historických památek, se vyskytují hned tři významné památky v podobě hradů a zámků. Najdete tu jedna lovecký zámek Úsov, při jehož prohlídce se budete moci kochat obsáhlou sbírkou loveckých trofejí jeho dřívějších majitelů, hrad Sovinec, jehož historie sahá až do 13 století. Kvůli požáru v první polovině 20. století je hrad ve své současné podobě přestavbou hradu původního, přesto má své nezaměnitelné kouzlo, tyčí se majestátně na vysokém kopci, obklopeném lesy, z kterých vystoupí, až když se k němu přiblížíte. Na Sovinci jsou pro místní pořádány malé kulturní akce téměř každý víkend během celého léta. Posledním hradem, který je blíže k městu Litovel je hrad Bouzov. Tento velký zachovalý hrad si díky svému pohádkovému vzezření vysloužil dokonce své místo v pohádce o princezně Fantaghiro, kde figuroval jako jedna z hlavních kulis. Bouzov je také součástí hudebních festivalů České a Moravské Hrady, kdy na každém z hradů zapojených do této sítě probíhají v určitých letních termínech postupně open air koncerty. Bouzov je zpřístupněn veřejnosti a prohlídku interiéru by si neměl nikdo nechat ujít.

Loštice

Pokud chcete poznat Moravu a její kulinářské speciality, určitě navštivte Loštice, kde se vyrábějí tradiční Loštické tvarůžky.

Kroměříž

Kroměříž už na samém jižním pomezí Hané, ale proslula především svou rozsáhlou květnou zahradou. Kroměřížská květná zahrada je tvořená labyrintem živých plotů, nádherně upravených a tvarovaných květinových záhonů scházejících se v jednom středu u malované kaple. Projít si tuto zahradu je jednoznačně nezapomenutelný zážitek.

JeskyněMladečské jeskyně

V oblasti Hané najdete hned dva jeskynní areály. Jeden je nedaleko od Litovle – Mladečské jeskyně. Dojedete k nim z Litovle po nové cyklostezce až do vesničky Mladeč, kde vás už navedou cedule. Druhý komplex jeskyní se nazývá Javoříčské jeskyně a na mapě ho najdete šikmo doprava pod hradem Bouzovem u města Javoříčko.

Bradlo

Příznivci výhledů by neměli opomenout ani vrch Bradlo, který je k nalezení nad Uničovem u obce Libina. Bradlo je vlastně skalní výběžek na vršku kopce. Jako jediný skalnatý bod v okolí ho využívají místní horolezci na cvičení. Cesta k Bradlu vede opět příjemným zalesněným terénem. Bradlo samotné je na svém vršku upraveno pro přítomnost turistů. Vedou k němu po skále schůdky a nahoře je plošina se zábradlím, odkud je překrásný výhled na okolní městečka a vesnice. Za dobré viditelnosti jde dohlédnout i na Svatý Kopeček, kde je olomoucká zoo.

Rešovské vodopádyRešovské vodopády

Další trasa pro milovníky přírodní turistiky by měla vést vaše kroky k Rešovským vodopádům. Najdete je u obce Tvrdkov, která už se nachází v kopcích Nízkého Jeseníku. Vodopády jsou upraveny dřevěnými lávkami a žebříky pro lepší přístup turistů a návštěvníků. Jen je třeba dávat pozor, že lávky mohou být vlhké a trochu klouzat. Voda je v Rešovských vodopádech krásně čistá a průzračná, ale zároveň taky pořádně studená, takže na koupání to asi nebude. Někteří odvážlivci si v nich ale občas osvěžují alespoň nohy. Opodál si můžete u ohniště také opéct špekáčky.

Hanácké Benátky

Zavítáte-li při svých toulkách po Litovelském Pomoraví také přímo do Litovle, měli byste vědět, že se jim říká Hanácké Benátky. Je to z toho důvodu, že je Litovel postavena v podstatě na vodě. Městem protéká šest ramen této řeky (bývalo jich 7, ale 7. slepé rameno bylo zasypáno). Když přijdete na litovelské náměstí, najdete na něm prostor obehnaný zábradlím. V této části náměstí jsou schůdky pod náměstí, které vedou k jednomu rameni, které protéká pod celým náměstím i radnicí. Radniční věž je tak v podstatě nejvyšší mostní stavbou na Moravě.

Comments are closed.