Kam vyrazit v Čechách? – Český Ráj

Kam vyrazit v Čechách? – Český Ráj

Český Ráj a severní Čechy

Český Ráj se nachází v severních Čechách a jedná se o jednu z nejkrásnějších a na památky nejbohatších oblastí u nás. Pokud holdujete cykloturistice, určitě byste si neměli zapomenout do auta přibalit kola, nebo si alespoň na místě půjčit, poněvadž tento kraj je naprosto ideální k projetí na kolech. Krásné kopce s množstvím krásných přírodních útvarů včetně Prachovských skal a podobných menších skalních městeček. Více na východ jsou i jejich skoro moravští příbuzní Adršpašské skály, které jsou o něco větším komplexem.

Jičín

Městečko, které je známé díky kreslenému večerníčku o Rumcajsovi tímto fenoménem stále žije. Najdete tu muzeum této pohádky a když budete hodně dobře hledat v okolních lesích, narazíte možá u na Rumcajsovu jeskyni. Jičín má krásné malebné historické centrum s hlavním náměstním a menším podružným náměstíčkem propojenými vysokou věží. Přímo u náměstí se nachází zámek s velkou zámeckou zahradou.

Prachovské skály

Kousek od Jičína se dostanete do areálu Prachovských skal, kde se platí vstupné. U vstupu dostanete mapku s trasami, což je podle nás vcelku zbytečné, poněvadž komplex je opravdu malý, takže mapka se hodí spíše na výhledy, kde najdete pojmenované jednotlivé skály, které z výhledů vidíte. Na rozdíl od Adršpachů, Prachov je uspořádán dokola a pod skalami se chodí jen v začátku prohlídky, pak vystoupáte po schůdkách nahoru a zbytek trasy absolvujete po vrcholcích skal, což dává vyniknout krásným výhledů, z jednotlivých bodů.

Podobných skal je po okolí rozeseto více a vstupy se do nich neplatí. Příkladem jsou třeba Hrubé skály.

TroskyTrosky

Pokud se budete chtít věnovat procházení památek, v žádném případě nesmíte vynechat Trosky, Zřícenina hradu, která se tyčí vysoko na skále a její silueta dvou zničených věží je vidět v této oblasti téměř odevšad. Na Troskách je přístupná jen jedna věž, na kterou se lze dostat do vysokých dřevěných schodech. K druhé věži bohužel přístup vybudován doposud nebyl a dá se dostat vnitřním točitým schodištěm jen na plošinu pod věží. Přesto je z této zříceniny neuvěřitelný pohled na okolí, který si budete dlouho pamatovat.

Kost

Nedaleko leží další velice známý hrad, tentokrát už ne jen zřícenina, ale plnohodnotný hrad, který si můžete projít v rámci prohlídkových tras.

Pod hradem teče řeka a najdete tu restaurace, v kterých si můžete dát oběd. V okolí je krásná příroda, kterou byste si také měli projít.

Mladá Boleslav

Město našeho automobilové průmyslu, kde sídlí česká Škodovka. V tomto automobilovém městě můžete navštívit muzeum veteránů a prohlédnout si tak stará auta z přelomu století, která každého vášnivého milovníka aut dokonale uchvátí.

TerezínTerezín

Ačkoli na letní radovánky toto místo příliš není, přesto má svou historickou hodnotu a pro zájemce o novodobé dějiny skýtá množství informací a ponaučení. Terezín a jeho smutná historie koncentračního tábora bývá také častým cílem pro naučné školní výlety.

Comments are closed.